Виховні заходи

У пам яті немає часу
Виховний захід до 73-річчя визволення Херсонщини від німецько-фашистських загарбників
    Мета: ознайомити учнів із трагічними сторінками Херсонщини в роки Великої Вітчизняної війни;показати, як важливо сьогодні пам’ятатиуроки історії та подвиги дідів та прадідів. Виховувати почуття патріотизму, гордості за людей своєї землі, які відстояли    її незалежність та волю.  
Перебіг заходу
1-й учень
У кожному місті, у кожному парку
Сліди історії стоять.  
З граніту зроблені солдати,   
Нам про минуле хочуть розказати.
 2-й учень 
І кожен з них розповідає     
Про ті події, ті роки,  
Коли фашисти роздирали 
Країну нашу  на шматки.
Учениця виконує пісню Наталі Май «Маки червоні».

Ведучий: 13 березня ми відзначаємо 73-ю річницю звільнення Херсону від німецьких загарбників.
Ведуча: Швидко, мов весняні струмки, збігають роки, квітнуть дерева, половіють жита, приходять у світ нові покоління. Але не старішає память минулих літ. Вона живе у спогадах бійця, у суворому монументі, як свідок грізних років і переможних боїв. Її , мужню і величну, надійно оберігає народ, передаючи, як святиню, у спадщину поколінням.Ведучий: Із року врік часопис віддаляє своїх нащадків далі від війни, та наша зустріч нагадає, як із життя ішли її сини.
Звучить пісня «Вставай,  страна огромная»



Ведучий: Для більшості наших земляків, як і для всіх українців, війна розпочалася 22 червня 1941 року, коли фашистська Німеччина напала на Радянський Союз без оголошення війни. В середині серпня 1941 року радянські війська вели напружені бої проти німецько-фашистських загарбників у районі Херсона,частини 9 армії і Дунайської річкової флотилії мужньо стримували наступ переважаючих сил противника.19 серпня 1941 року командування військами Південного фронту прийняло рішення залишити Херсон. На землях Херсонщини війна тривала 937 днів і ночей .
Ведуча:Вже в перші дні війни до військових комісаріатів надійшло сотні і тисячі заяв від трудящих Херсонщини з проханням відправити їх на фронт. Тих, що пішли з виробництва до лав діючої армії ,замінили жінки, дівчата і підлітки.
З перших днів окупації в Херсонщині розгорнулась всенародна боротьба проти фашизму,створювалися невеликі підпільні групи,які згодом переростала у цілі організації.
3-ій учень:Під час боротьби проти окупантів керівники підпільних груп вирішили створити єдиний керівний центр Миколаївщини і Херсонщини.У грудні 1942 гестапо натрапило на слід «Миколаївського центру»,його керівник Лягін та багато інших підпільників звгинули.Одному з керівників «Центру» П.А. Комкову пощастило уникнути арешту,він перебрався до Херсону,де й очолив підпілля.Комкову вдалось встановити зв’язки з підпільними групами , які діяли у Великій Олександрівці , Великій Лепетисі , Генічеську , Каховці , Голій Пристані та в інших місцях.Підпільникиорганізовували диверсії ,терористичні акти проти окупантів,визволяли з концтаборів радянських військовополонених , друкували і розповсюджували антифашистські листівки.
4-ий учень:Активну боротьбу проти німецько-фашистських загарбників розгорнули комсомольці та молодь.На Херсонщині діяли дві підпільні комсомольсько-молодіжні організації – патріотична молодіжна група «Патріот Батьківщини» в Херсоні ,органіхатором і керівником якої був Ілля Кулик ,та «Юнармія» в Цюрупинську ,якою керував О.Фомін.Особливий героїзм проявили хлопці з Карантиного. Юні підпільники друкували й розповсюджували листівки серед населеення ,визволяли з гітлерівських таборів і тюрем радянських військовополонених, організовували диверсії на залізниці.
5-ий учень:Партизанам Херсонщини довелося діяти майже при повній відсутності лісових масивів , що , безперечно , ускладнювало бойові операції проти гітлерівців.В нашому краї діяли Херсонський партизанський загін , очолюваний Гірським , Ладичуком ,Макєєвим, партизанський загін під командуванням Різнеченка, Нижньосірогоський партизанський загін під керівництвом Купрія. Влаштовуючи засідки , партизани знищували автомашини з солдатами та боєприпасами , руйнували телеграфні та телефонні лінії , нищили живу силу ворога.




6-ий учень:
І ватри палали в лісах,
І села палали в пожарі,
А смерті кривавої жах
Був завжди із полум’ям в парі.
Виходять з лісу партизани
У наступ на смертельну ніч, —
А полум’я горить, не в’яне,
А полум’я — як вічний клич…
Погашені люті вогні
Вогнями і серця, і зброї.
У пам’ять, легенди, пісні
Приходять безсмертні герої.
Ведучий:Після розгрому німецько-фашистських військ під Сталінградом взимку 1942-1943 рр. розпочалося визволення території України. Радянські війська ступили на українську землю в грудні 1942 року. Після Курської битви 1943 року розгорнулося масове вигнання ворожих сил з лівобережної України. До кінця вересня був завершений розгром гітлерівців у Донбасі.
Учениця:По завершенні Донбаської операції (1943 р.) війська Південного фронту під командуванням генерала армії Ф.І. Толбухіна 21 вересня вийшли до заздалегідь підготовленого оборонного рубежу противника на річці Молочна, одній з найбільш укріплених ділянок “Східного валу”, що прикривав Північну Таврію на підступах до КримуНаступ почався 26 вересня 1943 року.Наприкінці жовтня 1943 року були звільнені районні центри: 28 жовтня – Нижні Сірогози, 30 жовтня – Генічеськ, 31 жовтня – Новотроїцьке.У запеклих боях з гітлерівцями наші війська, переслідуючи ворога, 1 листопада зайняли на лівобережній Херсонщині понад 60 населених пунктів, взяли в полон близько 5 тисяч ворожих солдатів і офіцерів. 2 листопада вони визволили міста Каховку, Скадовськ, районні центри, 1 листопада – Горностаївку, 2 листопада – Каланчак та ще понад 70 населених пунктів. 3 листопада під ударами радянських військ ворог залишив понад 80 населених пунктів; 4 листопада були визволені міста Цюрупинськ, Гола Пристань.



Учениця:Перед військами, які звільняли Північну Таврію, стояло завдання ліквідації німецьких плацдармів на лівому березі Дніпра. Виконуючи його, 2-а гвардійська армія 20 грудня знищила Херсонський передмостовий плацдарм в районі озера Вчорашнє, що на північ від Цюрупинська, 5 грудня – угрупування противника в районі Петровських хуторів на Кінбурнськійкосі.На початку 1944 року розпочалось звільнення Правобережної Херсонщини. Жорстокі бої розгорнулися на Нікопольському плацдармі ,  в ході наступу радянських військ були звільнені Велика Лепетиха і Берислав. Успішні дії дали змогу радянській армії підійти впритул до Херсону

Ведуча : Розпочалося визволення Херсону.(Показ відеоролика )
Ведуча:49 гвардійська та 295 стрілецька дивізії  ,які визволили місто отримали звання Херсонських.67 солдатів ,які визволяли Херсонщину,отримали звання Героя Радянського Союзу.У боях проти гітлерівських загарбників на території області загинуло 34 134 воїни . На фронтах Великої Вітчизняної війни брало участь понад 100 тисяч жителів Херсонщини , з них в боях за Батьківщину загинуло 47 538 чоловік . Безсмертні імена героїв , які захищали нашу землю.
6-ий учень:
І знов біля братської тихо стою,
І спогад приходить, мов тихе зітхання,
Пливе, наче вічність, здобута в бою,
Хвилина мовчання…
Натянуті нерви, немов тетива,
Пронизує пам'ять скорбота прощання,
І сумно згасає і тепло сплива
Хвилина мовчання…
І подвиги мужні і дружнє плече,
І роки надій, перемог, сподівання,
І серце сльозою нараз опече
Хвилина мовчання…
Встають побратими, відважні бійці,
І знов закипає та битва остання…
Вона, як сивина, вона, як рубці,
Хвилина мовчання…

Хвилина мовчання.
Учениця виконує пісню :»Журавлі»

Ведучий:   Листи… Воєнні трикутники, як їх чекали, якими вони були жаданими, вони лікували, підтримували, продовжували життя воїнам, матерям, коханим, дружинам… Як же чекали вони на ті листи. як бажали повернення своїх солдатів додому…
Учень : Вірш «Ти чекай мене»
Чуєш, ти чекай мене, над усе чекай
Коли смуток огорне, жовтий дощ стіка
І в спекотну каламуть, в заметіль, у сніг
Коли інших вже не ждуть, вже й забувши їх.
І коли листів нема із далечини... інших вже не ждуть дарма — стомлені вони.
Повернуся, тільки жди
І не зич добра тим, хто каже далі йди і забудь... пора.
Хай повірять мати й син, що нема мене
Друзі втішаться отим "було і промине",
Сядуть в коло при вогні і ковтнуть вина.
На поминдуші.Та ні. Ти чекай одна.
Ти чеканням повернеш із смертельних лав
"Поталанило, еге ж?" - скаже, хто не ждав.
Не дано збагнути їм в літо вогняне
Як чеканням ти своїм вберегла мене.
Як вцілів я? Вижив як?
Знаємо без слів.
Просто ти чекала так, як ніхто не вмів.
Учень:Десь там, в історії, гудуть фронти,
Клекоче пеклом знавісніла битва...
Солдаток плач й скорбота сироти,
І матерів свята молитва
За тих синів, що не вернулись з бою,
Сміливо йшли в останню штикову
Десь там під Ржевом чи під Лозовою
Й навіки падали в траву...
Десь там, в історії...
Та кров холоне й нині,
В зажурі вічній наші матері...
Я хочу щастя милій Україні,
Я хочу миру на моїй землі!
Танок « Миру мир».

Ведучий: Звільненням Херсону завершилася битва за Дніпро. Москва ознаменування визволення Херсона салютом  20-тьма артилерійськими залпами з 224 гармат.  30 березня 1944 року, наказом президії Верховної Ради СРСР було сформовано Херсонську область з частин Миколаївської і Запорізької областей. Центром нової області стало місто Херсон. В. К. Мамутов так пояснює її виникнення: у 1944 році Радінформбюро подало інформацію про визволення від німецько-фашистської окупації Херсона, помилково назвавши його обласним центром. Насправді ж місто було одиницею обласного підпорядкування і з 1937 року належало до Миколаївської області. Публічно визнати помилку державної інформагенції на той час було неможливим. Тому союзне керівництво ухвалило рішення про заснування нової області.[


Учень:
МОЯ ХЕРСОНЩИНА
Понад очеретами зграї голубів
І латаття плетиво в плесі голубім
Кращого під сонцем ти краю не шукай -
То моя Херсонщина, мій квітучий край.
Сивина історії-буйна ковила.
Духом не покорених доля тут звела.
З волею і правдою в дружбі навіки
Тут гуляли прадіди наші - козаки
Сиві хвилі горнуться, як вітри гудуть,
То до моря Чорного йде Дніпрова путь.
А канали венами ген біжать в степи -
Край наш озеленений із Дніпра напивсь.
Літо стиглим колосом щедро виграє
І зозулі голосом нам літа кує,
Міст веселка кинула ген через Дніпро,
Сяєва краплинами в серце йде добро…









Ведучий: Херсонська область має вигідне економічно-географічне положення. Виходячи до Чорного і Азовського морів, область має можливість успішно розвивати рибальство, суднобудування. Має можливість будувати портові міста, розвивати портове господарство, зосереджувати на берегах морів здравниці, використовувати мінеральні та рибні ресурси морів, добувати морську сіль, морські водорості .Вузька прибережна зона морських узбережь, це чисте морське повітря, цілющі морські води дають можливість будувати чисельні здравниці. Грунти дніпровських долин дають можливість вирощувати городні культури і на цій базі зосереджувати консервні заводи для консервування овочів і фруктів. Вихід до морів дає можливість району успішно спілкуватись із оточуючими територіями із зарубіжними державами.
Херсонська область, як і багато інших областей України мають в своєму арсеналі безліч цікавих місць, які часом вражають уяву туристів. Про Херсонському краї можна сказати, що це справжня перлина степового краю України. Цей край був оспіваний у віршах, він відображений на багатьох полотнах знаменитих художників і про нього складали пісні.
 Ведуча: Біосферний заповідник "Асканія Нова". Цей розкішний оазис Херсонського краю можна по праву віднести до числа найстаріших біосферних заповідників нашої планети і найбільшим степовим заповідником на європейському континенті. Своїм створенням заповідник зобов'язаний барону Фрідріху Фальц-Фейну, предку німецьких колоністів, які освоювали південні українські степи, і володів землями, на яких знаходиться "Асканія-Нова". Найголовнішим  У його життІ стало створення унікального заповідника «Асканії Нової», який входить до 100_та чудес України.
Ведучий: Біля селища Нижні Сірогози, в причорноморського степу, знаходиться найбільший курган України_ Огуз. Цей курган вважається найяскравішим історичним пам'ятником, які були відкриті на території Херсонської області. Деякі археологи вважають, і небезпідставно, що цей курган можна вважати могилою нащадка скіфського царя Атея, який правив в IV столітті до нашої ери.
Ведучий: Мало хто про це знає, але в Україні є своя пустеля Сахара. Олешківські піски є однією з найбільших пустель в Європі. Своєю появою ця пустеля зобов'язана господарської діяльності людини. Зараз Олешківські піски є безкраї бархани, які під дією вітру потроху пересуваються. Місцеві жителі називають ці бархани "кучугурами". З 2010 року Олешківські піски є національним природним парком.
Ведуча:Острів  Джарилгач вважається найбільшим островом України і Чорного моря. Він має статус орнітологічного заповідника. З островом пов'язано безліч легенд і міфів, які оповідають про подвиги Ахілла і Геракла. На сьогоднішній день цей острів вважається нежилим, з довгим піщаним пляжем і дивовижно чистими  водами.




Ведучий: Рекреаційна зона "Арабатська стрілка". Ця місцевість належить до унікальних місць в світі. Вона являє собою вузьку піщану косу. Арабатська стрілка відділяє Азовське море від озера Сиваш і є частиною Кримського півострова, яка розташована на її північному сході.
Ведуча: Чорноморський біосферний заповідник. Розташувався заповідник на територіях Херсонської і Миколаївської областей України. Він займає найбільшу площу серед заповідників України, і його вважають еталоном водно-болотних угідь північного Причорномор'я. Заповідник по праву вважається райським куточком для всього тваринного світу півдня України. В даний час тваринний світ заповідника налічує близько 3.5 тисяч тварин. Серед них 29 видів тварин занесені до Європейського червоного списку, і 124 види - до Червоної книги України.
Ведучий: Окрасою Чорноморського біосферного заповідника вважається Тендрівська коса, яку в давні часи греки називали Ахіллесовим шляхом і в його честь побудували там храм. Отримавши сертифікат ЮНЕСКО в 1985 році, заповідник входить в Міжнародну мережу біосферних заповідників.
Ведучий: Найбільшим за територією серед всіх районів України є наш Голопристанський район. Його площа дорівнює такій країні як Ватикан.
Ведуча: Так можна продовжувати і продовжувати описувати всю красу тьа багатства нашого рідного краю.
Ведучий: Ми знаємо напевно наша Батьківщина найкраща в усьому світі.
Ведуча: Тож нехай процвітає Херсонщина, дарує своє тепло всім нам.


                     Герої Крут
                                     Герої Крут — для нащадків взірець
                                                          Вечір пам’яті
Мета: формувати почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого, інтерес до літератури пробій під Крутами; розвивати мотивацію, спрямовану на підготовку до захисту Вітчизни на прикладі подвигу однолітків прищеплювати любові повагу доісторичних надбань українського народу, інтерес до минулого виховувати почуття національної гідності, гордості засвою Батьківщину та народ, повагу доісторії власного народу.
Перебіг заходу 
1- й читець 
Сьогодні на заздрість усім ворогам 
Будується наша Вкраїнська держава. 
Її незалежність потрібна всім нам 
І ми помилятись не маємо права. 
Історія наша нам більш не простить, 
Забудьмо зловіснії сварки і чвари. 
Як зрадим Вкраїну в цю жадану мить
Нам знов не минути всім Божої кари. 
Згадаймо, як предки боролись колись, 
В боях здобували і волю, і славу, 
Як річеньки крові за край наш лились, 
За рідну Вітчизну, Вкраїнську державу.


Учитель історії 
Багатовікова історія українського народу, це насамперед літопис життя і смерті народу-великомученика, на долі якого було досить лиха. Майже кожне століття, як свідчать давні джерела, розпочиналось голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами.Людина має пам’ятати звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову, культуру.

Ведучий
            І знову котрий це вже раз, 
Зійшлися ми в одній родині, 
Щоб пом’януть той славний час, 
Коли в офіру батьківщині 
Себе принесли кращі з нас.
Ведуча 
Нема любові понад ту, 
Що окропила кров’ю Крути, 
І ту гарячу кров святу 
Повік Вкраїні не забути.

Ведучий 
У пам’яті кількох народів збережено історію про 300 героїв, що загинули, захищаючи свою землю від нападників. У давніх греків це були
300 спартанців при Фермопілах, у грузинів — 300 арагвійців на підступах до Тбілісі, а в українців — 300 козаків під Берестечком та 300 юнаків під Крутами.
Ведуча. 
У бою під Крутами загинули київські студенти й учні, що го стали на захист незалежності своєї Вітчизни.
Ведучий. 
Потяги, проходячи повз цю маленьку станцію, стишують хід, а вдень, коли сталася трагедія, тривожно сигналять. Немов будять приспану й присипану порохом забуття за часів СРСР нашу пам’ять про тих, хто загинув у цих полях, захищаючи незалежність молодої Української держави. Передчасно зів’ялий цвіт, юні романтики...

Звучить пісня Павла Дворського "Балада про Крути"

2-й читець 
Ще юнаки, ще майже діти, 
А навкруги і смерть, і кров. 
"На порох стерти, перебити!" — 
Іде на Київ Муравйов.
3-й читець 
Славних хлопців-добровольців зібралося триста, 
А дорога, наче доля, — коротка, терниста. 
Ой ви, Крути, ой ви, Крути, заступіть собою, 
Бо проллється кров юнача цілою рікою 

2- й читець 
Ой зазнала Україна лютої пригоди, 
Сколотила орда чорна 
Дніпровії води. 
Сколотила чисті води невідомо нащо, 
На калину-Україну 
Накинула зашморг 

3-й читець 
Щоб калині-Україні пісень не співати, 
Запалила орда тиху Українську хату. 
Щоб калині-Україні 
Не діждати квіту, 
Щоб подались в яничари 
Українські діти 

1- й історик. 
Не наважуючись зустріти ворога у Бахмачі, де перебувало до 2 тис. по-більшовицькому налаштованих робітників, командувач загону
Аверкій Гончаренко наказав відступити до залізничної станції Крути і зайняти оборону. Туди бійці дісталися вже 28 січня 1918 р. Позиції, розташовані за кілька сотень метрів від самої станції, були непогано підготовлені для бою. На правому фланзі вони мали штучну перешкоду — насип залізничної колії, на лівому студентська сотня в складі вже наявного там загону почала рити окопи і споруджувати земляні укріплення. Командувач загону в Бахмачі мав 4 сотні бійців, переважно студентів та юнкерів. Студентський курінь було поділено на чотири взводи по 28–30 чол. Три з них зайняли позиції в окопах, четверта, що складалася з наймолодших та тих, хто не вмів стріляти, перебувала у резерві.

2-й історик 16(29) січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний-схід від Києва розпочався бій, який тривав годин із 5 між тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та ми київськими студентами, які захищали підступи до Києва. Загін матросів Ремньова потрапив під обстріл захисників Крут. З тилу їх підтримував ще й бронепотяг і гармата, які здійснювали виїзди у тил ворогові та вели обстріл. На залізничній платформі також була гармата сотника Ле- щенка, якою також стримували наступ більшовиків. Утрачаючи вбитих і поранених, більшовики вперто просувалися вперед. Їх гарматна батарея, щодо часу стріляла недосить вдало, зосередила вогонь по українських позиціях. Бій тривав більше 5 годин, українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. Приблизно у цей час на допомогу Ремньову почали надходити інші загони Муравйова (зокрема, й Петроградський загін, аз боку Чернігівської колії підійшов ворожий бронепотяг і почав обстріл з тилу тих, хто оборонявся.
4 - й читець 
Під Крутами сльози, зітхання тяжке...
І як же це сталось, здатний хто на таке? 
Стало каменем серце отут біля Крут 
І заповідь божа затоптана в бруд. 
А заповідь п’ята каже:"Не вбий!" 
То хто ж породив тебе, кате людський? 
Під Крутами вбивство, під Крутами гнів. 
І все пам’ятаю через тисячі днів. 
І пам’яті свічка горить не згаса 
І 300 сердець — наша гордість, краса. 
Під Крутами квіти, "Реквієм", спів.
            Пам’ятай, Україно, патріотів синів 


3-й історик. 
Тим часом, за свідченнями очевидців, у студентів та юнкерів закінчувалися набої та снаряди для гармати. Загони росіян, які наступали, почали обходити позиції тих, хто оборонявся, з лівого флангу — настала небезпека оточення і юнкери зі студентами почали відхід в напрямку Києва. Більшості вдалося відступити на потягу, що на них чекав. Коло станції Бобрик знаходився більший загін під керуванням Симона Петлюри, але, отримавши звістку про повстання на заводі Арсенал, Петлюра рушив на Київ, оскільки, на його думку, найбільша небезпека була якраз там.
Юнкери відступали під прикриттям насипу, а у студентів спереду і позаду була відкрита місцевість. Командир студентської сотні сотник Омельченко вирішив спочатку багнетною атакою відбити ворога, а вже потім відступати. Атака завершилася поразкою, адже юнакам протистояли професійні вояки. Сотня зазнала втрат, загинув і сам Омельченко. Допомога резерву позбавила більшовиків можливості оточити та знищити студентів. Забравши вбитих і поранених, українське військо відходило до ешелону. Росіяни, або не хотіли, або, швидше за все, не могли наздогнати основні сили і продовжувати наступна Київ того самого дня — залізницю заздалегідь розібрали ще в Крутах.

4 - й історик. 
Коли близько 17 години зібралися всі українські підрозділи, виявилося, що бракує одного взводу студентів, який розташовувався найближче до станції у сум’ятті битви в полон потрапив розвідувальний взвод (близько
30 осіб. Відступаючи у сутінках, студенти втратили орієнтир та вийшли просто на станцію Крути, уже зайняту червоногвардійцями. Один із більшовицьких командирів Єгор Попов ледь не знепритомнів, коли дізнався, що втрати склали не менше 300 чоловік. Щоб якось їх компенсувати, він наказав ліквідувати полонених. Засвідченнями очевидців з 27 студентів спочатку знущалися, а потім розстріляли. Учень го класу Пипський перед розстрілом перший почав співати Ще не вмерла Україна, а решта студенти підтримали спів. Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих

 1- й читець 
Покрила сніг їх кров юнацька, 
Червона, наче маків цвіт.
 Не встануть більше наші хлопці, 
Вже не подивляться на світ. 
Вони проклали у майбутнє шлях, 
Щоб гордо майорів навіки
            Жовто-блакитний України стяг. 
Було їх триста, тільки триста 
Героїв — українських соколят.
                                             Марія Коломий
Ведучий. 

Існувало багато версій, чому сталися трагічні події під Крутами. У загибелі студентів звинувачували керівництво українських збройних сил, яке залишило їх напризволяще перед загрозою сильного і небезпечного ворога. Останні розвідки свідчать, що командування армії УНР розуміло стратегічну важливість оборони бахмацького напряму. Туди передбачалося відправити частину Гайдамацього кошу Слобідської України на чолі з Симоном Петлюрою, але ці плани зазнали краху через січневі події у Києві.

Ведуча. 
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Уже в березні року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди із поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 27 вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей вчинок київської молоді героїчним. Протягом десятиліть існували різні суперечливі трактування перебігу подій і кількості загиблих — від кількох до декількох сотень. Наприклад, Павло Тичина присвятив свій вірш «Пам’яті тридцяти"
5-й читець 
На Аскольдовій могилі 
Поховали їх — 
Тридцять мучнів-українців, 
Славних молодих...
На Аскольдовій могилі 
Український цвіт!— 
По кривавій по дорозі 
Нам іти у світ. 
На кого посміла знятись 
Зрадницька рука?
Квітне сонце, — грає вітер 
І Дніпро-ріка... 
На кого завзявся воїн ?
Боже, покарай !
Понад все вони любили 
Свій коханий край. 
Вмерли в Новім Заповіті 
З славою святих. 
На Аскольдовій Могилі Поховали їх.
                                          Павло Тичина, 1918 рік


6-й читець 
Який колись страшний був час, 
Яка була страшна хвилина, 
Як мати, плачучи, між трупами 
Шукала свого сина. 
Таких синів було багато, 
І мати була не одна.
Героїв вірних України 
Сира сховала всіх земля. 
Нечиста сила — орда дика 
Забрала молоде життя. 
Навік ми будем пам’ятати 
Героїв Крутів, їх буття. 
Лиш тільки хрест на їх могилі 
І синьо-жовтий прапор майорить :
Там цвіт прекрасний України 
Довічним сном калинно спить.
                                                  Марія Коломий
Перегляд фільму"Невідома Україна"(фільм 91 "Лист без конверта»).
Ведучий. 
Подвиг українських юнаків під Крутами, які своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі.
 

Ведуча. 
Вони — студенти, курсанти, школярі — виявилися у своєму патріотизмі вище класових інтересів і, коли постала потреба, без вагань віддали молоде життя заради волі свого народу.
Ведучий. 
У масштабах усесвітньої історії ця битва зовсім невеличка. Вона не є зразком військового мистецтва. Однак це — символ нескореного духу нашої нації.
 

Ведуча. Нехай пам’ять про наших героїв, які загинули під Крутами, буде вічною. І нехай їхня смерть буде для нас прикладом, як потрібно любити свою Батьківщину.

Учитель історії
 Крути ввійшли в історію України як символ національної честі. Ті, хто загинув у битві під Крутами, назавжди залишаться в нашій пам’яті. Вони полягли, щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі 

7-й читець 
Крути наші українські 
Славлять Україну!
Там боролись сини наші, 
Бились до загину!
Там боролись, не здавались 
Українські діти 
І гинули від свавілля, 
Як узимку квіти.           
 Муравйов надав наказ свій :
"Все з лиця стирати,
Щоб ніхто більш не наваживсь 
Опору давати "
Їх вбивали і топтали, 
Щоб їх не впізнали, 
Із облич отих квітучих 
Очі видирали.
Отакий-то"старший брат"
Прийшов в Україну, 
Щоб залити ріки кров’ю, 
Народ — в домовину 
Що тут тільки не творили — 
Голодом морили, 
І по тюрмах та Сибірах 
Народ розвозили!
Хоч постійно ріки кров’ю 
Вони заливали, 
Та вкраїнці не один раз 
Із колін вставали. 
Не зламав ні гніт комуни, 
Ні їхні тортури, 
Ні Сибір — тайга проклята, 
Ні тюремні мури 
Та ще раз вся Україна 
З колін таки встане, 
Щоби зняти раз назавжди 
Московські кайдани!!!
                       Михайло Костів

1- й читець 

Була зима...Ніхто й не міг сказати, 
Що зовсім скоро їм прийдеться йти, 
Щоб неньку Україну захищати, 
За її волю в битві полягти. 
Їх було триста — юнаків сміливих, 
Їх було триста...І усі вони 
Не будуть більше знати днів щасливих, 
Вони — герої, нації сини.

                      Звучить гімн"Ще не вмерла Україна».

          Правова гра для учнів 10 -11 кл.
Ми майбутні громадяни України
            Мета:            надати учням нові й поглибити вже існуючі в них знання та навички у сфері громадянського виховання та юридичної освіти. Сприяти поширенню правової культури та освіченості в учнівському середовищі.
         Завдання:     шляхом виконання учнями практичних завдань у формі гри поновити їх знання, здобуті під час вивчення предмету Основи правознавства.
Обладнання:    питання з курсу правознавства; задачі до ІІ туру;  секундомір; дипломи для переможців.
1. Організація учнів.
- Добрий день, діти. Сьогодні ми проведено цікаву вікторину і визначимо, хто з вас є найкращими правознавцями. У грі беруть участь учні 10-х та 11-х класів, від кожного класу визначається команда у кількості 6 чоловік.
Ведучим оголошується склад учасників змагання, болільників кожної з команд,  склад членів журі, адвокатів команд, юридичного консультанта
Ведучий пояснює присутнім Правила поведінки для глядацького залу.
Глядачі зберігають тишу. У випадку підказки з їхнього боку будь-якій команді, питання знімається, а відповідь команди анулюється. Глядач, який зробив підказку, позбавляється права участі у вікторині. Якщо ж підказка буде зроблена „Адвокатом класу”, то він позбавляється „свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю” (тобто права бути адвокатом) і переходить до розряду пасивних глядачів (без права давати відповіді на запитання).
 Права та обов’язки адвоката: слідкувати за дотриманням правил гри учасниками команди; за вірністю нарахування балів і їх відрахування. Один раз у гру адвокат має право надати допомогу команді за її проханням і з дозволу ведучого (бали з команди за вірну відповідь не зменшуватимуться).

2. Хід вікторини.
І ТУР „РОЗМИНКА”
     Завдання команди за 1 хв. дати якомога більше правильних відповідей на запитання І туру. За правильну відповідь команда отримує „5” очок. Якщо ж команда не дає правильної відповіді, то капітан говорить ведучому „Далі”. Команди по черзі відповідають на запитання. Спочатку до класу заходить команда 10 класу.   
   Питання І туру.
Команді 10 класу:
1.Упорядкування чинних нормативних актів, приведення юридичних норм у єдину систему (систематизація).
2.Яка влада здійснює в державі правосуддя? (судова).
3.Монархія відноситься до форм правління чи форм політичного режиму? (правління).
4.Нормативно-правовий акт вищого законодавчого органу, що  приймається в особливому порядку.(закон).
5.Спосіб систематизації законодавства, внаслідок якого утворюються кодекси. (кодифікація).
6. Особа, що вчинила правопорушення. (правопорушник).
7.Особливо небезпечний вид правопорушення. (злочин).
8.Назви форми власності. (приватна, колективна, державна).
9.Що є основним документом, який підтверджує належність особи до громадянства України. (паспорт).
10.Яка є освіта в Україні обов’язкова? (повна загальна середня освіта).
Команді 11 класу:                                                                                                                        1.     Який вид відповідальності настає за порушення трудової дисципліни? (дисциплінарна відповідальність).
2.Як називається служба для громадян, що  за релігійними переконаннями не можуть проходити військову службу? (альтернативна).
3. Апартид – особа без громадянства чи з подвійним громадянством? (без громадянства).
4. Кримінальна відповідальність настає за проступок чи злочин? (злочин).
5.З якого віку можна брати  участь у виборах? ( з 18 років).
6.Які міста  в Україні  мають спеціальний статус? (Київ, Севастополь).
7.Хто в Україні вершить законодавчу владу? (Верховна Рада).
8.Назвіть Основний Закон держави. (Конституція).
9.Перед ким несе відповідальність Кабінет Міністрів? (Перед Президентом).
10.Як називаються іноземні гроші? (валюта).
ІІ тур . Юридична консультація.
     Ведуча: уявіть, що ваша мрія здійснилася і ви  вже юристи. Зараз до вас прийдуть громадяни, щоб отримати правову допомогу. Вам необхідно надати юридичну консультацію з певного юридичного факту. Повна відповідь оцінюється в 5 балів. За доповнення відповіді – від 1 до 3 балів.
Ситуація І:   Робітник Іванов, який працює за постійним трудовим договором, вирішив через два дні звільнитися з роботи за власним бажанням, однак власник підприємства відмовив йому  у звільненні в указаний термін. Чи порушені трудові права Іванова і чому? (Ні, працівник повинен попередити власника про наступне звільнення з роботи за власним бажанням за два тижні. Як виняток, допускається звільнення працівника в указаний ним термін лише при наявності поважної причини).
Ситуація 2 :Петрушенко Оксана, якій місяць тому виповнилося 17 років вирішила одружитися з двадцятирічним Онищенком Сергієм, однак у відділі реєстрації актів цивільного стану їй відмовили у реєстрації шлюбу посилаючись на те, що Оксані не виповнилося 18 років. Чи правомірні дії працівників РАЦСу? ( Так, шлюбний вік для жінок встановлюється з 18 років).
Ситуація 3 : Жінка в магазині втратила свідомість і, упавши, розбила вітрину. Адміністрація магазину вимагає від жінки відшкодування збитків. Консультація для жінки. (Немає вини –правопорушення не скоєне).
Ситуація 4: . Громадянин Доценко дав у борг своєму товаришу 2000 гривень, який пообіцяв повернути гроші через місяць. Проте  у визначений час товариш не з’явився. Після нагадування про борг він повертати відмовився. Консультація  для громадянина  Доценка. (Треба звернутися до суду, проте, якщо не була оформлена відповідна розписка і немає свідків угоди повернути борг неможливо).   
                                                                                                                    
ІІІ тур. Юридичний рахунок.
    Ведуча: юристи-професіонали повинні мати різнобічні знання, в тому числі  - з математики, тобто вміти швидко рахувати.  Хто швидше та правильніше упорається  із завданням, той і отримує 3 бали.
 Завдання для учнів 10 класу.
Мінімальний вік для участі  у виборах  +   вік отримання паспорту громадянина  - вік повної дієздатності – вік мінімальної дієздатності – вік мінімальної дієздатності  + вік настання правоздатності особи =(18+16-18-15+0 = 1)
Завдання для учнів 11 класу.
Мінімальний вік Президента України  -  Мінімальний вік кандидата  до верховної Ради – Максимальний строк повноважень Президента + Строк повноважень  депутата Верховної Ради (один) + Мінімальний  термін проживання на території України перед обранням Президента =(35-18-16+14-16=0)
ІV тур. Юридичний калейдоскоп.
Ведуча: назвіть хто швидше вид юридичної відповідальності. Правильна відповідь-2 бали                                                                                                             1.Керування автомобілем у нетверезому стані (адміністративна).                     2.Несвоєчасна поставка молокопродуктів у магазин ( цивільно-правова). 3.Зірвання у парку квітів з клумби  (адміністративна).                                         4.Поява на робочому місці у нетверезому стані (дисциплінарна).                       5.Пошкодження бібліотечної книги (матеріальна).                                                 6.Крадіжка майна (кримінальна).
7.Продаж наркотичних засобів(кримінальна).                                                             8.Безквитковий проїзд у транспорті (адміністративна).  
9. Запізнення на урок (дисциплінарна). 
10.Пошкодження парти в школі (матеріальна).
 Ведуча: назвіть хто швидше, куди звернутися в слідуючих ситуаціях.                    Правильна відповідь – 2 бали.
1.Ви стали свідком ДТП (до поліції). 2.Вас незаконно звільнили з роботи (до суду).  3.  Вашого друга затримали працівники міліції і побили (до прокуратури). 4.   Вашого родича звинувачують у злочині (до адвокатури).  5.     Прийшовши додому, ви виявили, що двері вашого будинку зламані (до поліції).   6. Ви знайшли  у себе на городі невідомий металевий предмет, схожий на снаряд (до поліції). 7. Ви почули в сусідньому будинку постріли, крики (до поліції).  8.   Ваша бабуся хоче заповісти вам будинок (до нотаріальної контори). 9. Ви хочете подати заяву про одруження (до відділу реєстрації актів цивільного стану).10.У вас викрали велосипед (до поліції).

 ВЕДУЧИЙ. Слово надається журі  для підведення підсумків конкурсу та оголошення переможців гри в цілому.



«Мандрівка місцями героїв
 зарубіжної літератури»
Сценарій позакласного заходу
Мета: пригадати мандри Рицаря Сумного образу, трагедію закоханих Ромео і Джульєтти, пригоди Дон Жуана, сумніви Фауста, чародійство Гаррі Поттера; зробити уявну подорож по сучасній Європі у містечка і селища, пов’язані з пригодами літературних персонажів; виховувати любов до літературних пам’яток і літературних місць нашої планети.
Обладнання: карта сучасної Європи; фотокартки з краєвидами Ламанчі в Іспанії, Верони в Італії; записи уривків з фільму «Дон Кіхот» і мюзиклу «Ромео і Джульєтта», інша класична музика.
Проведення заходу
Вчитель. Мандри завжди захоплювали людей, націлених на пізнання, романтику і відкриття. Відвідати місця літературних героїв, здійснити уявну подорож по країнах улюблених героїв світової літератури – це і буде завданням нашої сьогоднішньої мандрівки.
Перша країна, яку ми відвідаємо, - гаряча Іспанія
Іспанія – країна, що народила двох таких несхожих вічних героїв – Дон Жуана і Дон Кіхота. 

Ведучий 1 .  Іспанці вміють вшановувати свою національну гордість. У палкого Дон Жуана, який з народних легенд вирушив до творів Тірсо де Моліни, Ж.- Б. Мольєра, Дж. Байрона, Е.Т.А. Гофмана, О. Пушкіна, є в Іспанії могила, обнесена залізною огорожею. Кажуть, коли повз цієї могили проходить вродлива жінка, стрижні огорожі вигинаються і чіпляються за її сукню. От що таке справжня чоловіча пристрасть!



Учень 1.                                Вірш К. Бальмонта
1
La luna llena... Полная луна...
 Иньес, бледна, целует, как гитана.
 Te amo... amo... Снова тишина...
 Но мрачен взор упорный Дон Жуана.

 Слова солгут,- для мысли нет обмана,-
 Любовь людей,- она ему смешна.
 Он видел все, он понял слишком рано
 Значение мечтательного сна.

 Переходя от женщины продажной
 К монахине, безгрешной, как мечта,
 Стремясь к тому, в чем дышит красота,

 Ища улыбки глаз бездонно-влажной,
 Он видел сон земли, не сон небес,
 И жар души испытанной исчез.

2
Учень 2.                 Он будет мстить. С бесстрашием пирата
 Он будет плыть среди бесплодных вод.
 Ни родины, ни матери, ни брата,
 Над ним навис враждебный небосвод.

 Земная жизнь - постылый ряд забот,
 Любовь - цветок, лишенный аромата.
 О, лишь бы плыть - куда-нибудь-вперед,-
 К развенчанным святыням нет возврата.

 Он будет мстить. И тысячи сердец
 Поработит дыханием отравы.
 Взамен мечты он хочет мрачной славы.

 И женщины сплетут ему венец,
 Теряя все за сладкий миг обмана,
 В проклятьях восхваляя Дон Жуана.

  Уривок з фільму «Дон Кихот»

Ведучий 2. Тричі виїжджав Дон Кіхот, герой Сервантеса, у мандри з метою допомагати знедоленим і ображеним, з вірою у перемогу добра і справедливості. У Мадриді в Академії наук на засіданнях, присвячених великому твору Сервантеса, прийнято говорити про Дон Кіхота стоячи. Найкращий вид подяки – це пам'ять. Іспанці вміють шанувати свого письменника номер один: усі шляхи і містечка, якими мандрував в уяві Сервантеса  Рицар Сумного Образу, постійно приймають до себе гостей, що приїжджають віддати низький уклін найлюдянішому героєві світової літератури.
Ведучий 1.  Маршрут подорожей рицаря графічно доволі цікавий: крива лінія дороги, що, на перший погляд, веде в нікуди, а потім замикається у точці, звідки Дон Кіхот виїхав. Це безнадійно замкнене коло, мандруючи яким важко нести в світ рицарський ідеал.
Ведучий 2.  Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі почав свої мандри з селища Аргамасілья-де-Альба, тому при в’їзді до нього можна побачити покажчик «Серце Ламанчі», поряд якого стоять двометрові бляшані фігури Дон Кіхота верхи на Росінанті і Санчо Панси на віслюкові.

Ведучий 1.  В Аргамасільї-де-Альба багато місць нагадують про твір Сервантеса: невеличкий готель «Дон Кіхот», площа Алонсо Кіхани, будинок бакалавра Самсона Карраско, з яким Дон Кіхот вів філософські бесіди. Є у селищі й відомий «будинок Медрано»: у його погребі за брехливим доносом у вересні 1597 року сидів Сервантес, який саме тут і почав писати свій роман.

Ведучий 2. Як відомо, свою першу подорож Дон Кіхот здійснив до венти (так в Ламанчі називають корчму), що знаходиться біля містечка Пуерто-Ляпіс. І хоч до нашого часу не збереглася жодна корчма ХVІ століття, проте господар кожного заїжджого двору стверджує, що саме в нього зупинявся герой роману і прийняв висвяту на рицаря. Більша частина цих дворів, логічно, має назву «Дон Кіхот».
Ведучий 1. Вітряки є символом Іспанії. На жаль, зараз по всій Іспанії можна налічити не більше сотні вітряків. У одному з вітряків біля Кампо-де- Криптано іспанці створили музей, де зібрано скромні й зворушливі експонати: латана збруя, шолом і спис, які начебто належали мандрованому рицарю, і навіть зуб Росинанта. Тут є й декілька гравюр: епізоди бою Дон Кіхота з «крилатими потворними велетнями», себто з вітряками.
Ведучий 2. Селище Тобосо біля Мадрида згадується в романі близько 150 разів. Зараз тут знаходиться будинок-музей Дульсінеї. 
Створюючи його, місцева влада віддала данину подяки Сервантесу, який, сам того не відаючи, врятував їх місто від руйнівного артилерійського обстрілу. Відбулося це на початку ХІХ століття, коли армія Наполеона вторглася в Іспанію. Війська французького генерала Дюпона підійшли до Тобосо й приготувалися до штурму. Проте коли Дюпон дізнався, що перед ним той самий Тобосо, де жила кохана Дон Кіхота, він відмовився від обстрілу, бо не захотів ввійти до історії як полководець, що зруйнував рідне місто легендарної літературної героїні.
 Ведучий 2. Музей Дульсінеї – показний двоповерховий будинок з просторим подвір’ям. У ХVІ столітті у будинку-музеї жила донья Ана Мартінес де Сарко, яка, як вважають літературознавці, й послугувала Сервантесу прообразом Дульсінеї Тобоської. На центральній площі Тобосо вже багато років у серпні місяці проводиться веселе свято «Міс Тобосо».
Разом зі званням «міс Тобосо» красуня-переможниця отримує й титул «міс Дульсінея»
  У Тобосо також знаходиться відома бібліотека імені Сервантеса. У ній зібрано понад 25 тисяч книг, у тому числі майже 400 рідкісних видань «Дон Кіхота» 45 мовами.
Ведучий 1.   А от музею Рицаря Сумного Образу, як це не дивно, довгий час в Іспанії не було. І от на початку 2002 у Сюдад-Реалі, що знаходиться у самому центрі Ламанчі,відкрито музей Дон Кіхота.
  У музеї зібрано близько 3 тисяч видань «Дон Кіхота» багатьма мовами світу. За задумом організаторів музею, його експонати повинні позбуджувати відвідувачів до читання книги, яку в Іспанії називають «нашою Біблією».




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Творчий звіт вчителя історії та правознавства , зарубіжної літератури Залізнопортівської ЗОШ I-III ступенів Матис Інни Гаврилівни

Автопортрет «Я - педагог і особистість»